• Siemię lniane brązowe lub złote

Siemię lniane bogate w kwasy tłuszczowe i błonnik

Siemię lniane wzbogaca dietę o kwasy tłuszczowe oraz błonnik i wyróżnia się jako cenny dodatek do pieczywa, sałatek, zup i innych potraw w zdrowej diecie. Spośród ziaren i nasion stosowanych w kuchni, brązowe siemię lniane stanowi najbogatsze źródło kwasów Omega-3 (ponad 60 proc.). Nasiona lnu zawierają również duże ilości błonnika pokarmowego, w tym 20-40 procent błonnika rozpuszczalnego oraz 60-80 procent błonnika nierozpuszczalnego, natomiast nie zawierają glutenu. Błonnik pokarmowy poprawia perystaltykę jelit i reguluje cykl wypróżnień. Siemię lniane zapobiega więc wystąpieniu raka jelita grubego, zaparciom i przyczynia się do spowolnienia wchłaniania cukru do krwi.

Drobne nasiona lnu ogromnym wsparciem dla zdrowia

Warto wprowadzić brązowe siemię lniane do diety osoby zdrowej, ponieważ wykazuje ono działanie chroniące przed niektórymi formami raka. Składniki odpowiadające za właściwości antynowotworowe to kwas tłuszczowy ALA oraz lignany, które mają wpływ na blokowanie niektórych enzymów. Lignany neutralizują te enzymy, które biorą udział w procesach metabolicznych i przyśpieszają wzrost komórek nowotworowych. Substancja występuje najliczniej w błonniku nierozpuszczalnym oleistych ziaren, głównie w siemieniu lnianym i sezamie. Profilaktykę wspiera spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz korzystanie z bogatych w lignany artykułów, takich jak:

  • Ziarna i olej sezamowy,
  • Siemię lniane,
  • Brokuły i brukselka,
  • Orzechy nerkowca.

Brązowe siemię lniane obecne w zdrowej diecie

Siemię lniane cięte przynosi korzyści w diecie redukującej masę ciała i ułatwia pracę jelit. Całe ziarno bardzo korzystnie wpływa na jelita i jest cennym surowcem do tłoczenia oleju na zimno – zobacz siemię lniane brązowe lub złote w opakowaniu o różnej gramaturze np. 5 kg. Ziarna lnu po zalaniu wodą aktywują substancje śluzowe, które zbawiennie działają na problemy z jelitami. Kisiel z siemienia jest znanym sposobem na regulowanie poziomu cholesterolu, wspomaganie przyrostu masy kostnej i jako osłona wątroby w przypadku zakwaszenia organizmu. Warto dodawać nasiona lnu do sałatki lub zupy, ponieważ siemię lniane alkalizuje organizm. Zakwaszenie to popularna przypadłość mięsożerców oraz spożywających przetworzoną żywność i doprowadza do wielu chorób. Typowa kwasica (stan zwiększonej kwasowości krwi) występuje, gdy pH spada poniżej 7,35. Inne produkty neutralizujące kwasy to warzywa i owoce, a szczególnie suszone morele i kiszonki.

Superfood – najlepsze produkty z listy na Twoim talerzu

Brązowe i złote siemię lniane należy do grupy produktów zaliczanych do tzw. superfood. Nasiona lnu oraz sezam, pestki dyni, morwa i żurawina znalazły się na wysokich pozycjach w rankingu Najlepsze produkty superfood 2022/2023. Sklep sunme.pl to pewne źródło zdrowych nasion, orzechów, bakalii, a także kasz, płatków i musli. Zdrowa żywność to produkty naturalne, bez sztucznych dodatków, o ograniczonej zawartości cukrów i tłuszczów. Oferujemy zdrową żywność, która zgodnie z definicją FDA może zredukować ryzyko chorób lub innych dolegliwości zdrowotnych.