• Kurkuma

Kurkuma – superfood wśród przypraw

Kurkuma wchodzi w skład mieszanki przypraw stosowanych w wielobarwnej i pachnącej curry kuchni hinduskiej. Smak i intensywny żółty kolor wyróżniają kurkumę spośród innych produktów spożywczych. Aromatyczna przyprawa kurkuma to jedna, a korzyści dla zdrowia to druga zaleta, którą dopiero szerzej poznają ludzie z Zachodu.

Właściwości zdrowotne kurkumy wykorzystuje się już od wieków w systemach medycyny wschodniej do łagodzenia bólu, w dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran oraz na blizny. Rozmaite korzyści płynące ze spożywania rośliny, zdobyły dla kurkumy wysoką lokatę w rankingu produktów superfood. Obok siemienia lnianego, sezamu, żurawiny, morwy białej i nasion konopi, kurkumę zaliczamy do zdrowej żywności i superproduktów o wszechstronnym oddziaływaniu na zdrowie człowieka. 

Kurkuma – co takiego w sobie ma?

Kurkuma zawiera naturalne polifenole – organiczne związki, które wykazują intensywne działanie antyoksydacyjne. Szczególnie cenna jest kurkumina – polifenol o właściwościach leczniczych i jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych. Jej działanie polega przede wszystkim na zdolności do hamowania aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozwój komórek rakowych.

Przyprawa kurkuma jako dodatek do potraw oraz suplement diety w kapsułkach wykazuje bardzo silne właściwości żółciopędne, a także pobudza wydzielanie sekretyny, gastryny i enzymów trzustkowych. Kurkuma działa jednocześnie:

  • Odmładzająco, jako silny antyoksydant,
  • Przeciwzapalnie,
  • Przeciwbakteryjnie,
  • Rozkurczowo.

Zdrowa żywność z pewnego źródła

Kurkuma, aromatyczne mieszanki przypraw i więcej produktów z asortymentu sklepu sunme.pl to zgodnie z definicją Agencji Żywności i Leków FDA zdrowa żywność. Tak określa się na całym świecie produkty naturalne, bez sztucznych dodatków, o ograniczonej zawartości cukru i tłuszczu. Organiczna przyprawa kurkuma pomoże zredukować ryzyko chorób lub innych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego warto zaopatrywać się w zdrowe produkty ze sprawdzonego źródła i zyskać pewność, że pochodzą z ekologicznych upraw.