• Płatki jaglane

Płatki jaglane, podobnie jak kasza jaglana, powstają z łuskanego ziarna prosa, dlatego zachowują wszystkie istotne dla tego zboża składniki odżywcze. Poddane delikatnej obróbce – parowaniu i zgnieceniu – stają się łatwiejsze do spożycia i szybciej poddają się obróbce termicznej niż klasyczna kasza. Dlatego jeśli nie masz pomysłu na szybkie śniadanie, a Twoim dzieciom znudziły się wciąż te same posiłki – postaw na jaglane płatki! Są smaczne, chrupkie i delikatne, dostarczają dużą ilość energii i mnóstwo wartości, witamin, mikro- i makroelementów. A do tego nie zawierają glutenu, znaleźć się więc mogą swobodnie w diecie osób z nietolerancją tych białek.

Płatki jaglane – moc zdrowia i korzyści 


Płatki jaglane z powodu dużej ilości węglowodanów najlepiej zjadać będzie rano lub na pożywny podwieczorek. Oprócz sporego zastrzyku energii dostarczą pokaźne ilości witamin z grupy B oraz witaminę E, miedź, wapń, fosfor, żelazo, magnez, krzem i cynk, lecytynę i błonnik. Do największych walorów zdrowotnych płatków jaglanych należą:

  • wpływ na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie (płatki jaglane są silnie zasadotwórcze),
  • wzmocnienie serca, obniżenie ciśnienia krwi i dobry wpływ na układ krążenia,
  • obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • przeciwdziałanie anemii i niedokrwistości,
  • wzmocnienie układu nerwowego,
  • usprawnienie pracy układu pokarmowego,
  • poprawa przemiany materii.

Zastosowanie płatków jaglanych w diecie 

Płatki jaglane zapewniają dużą sytość po posiłku, dlatego najlepiej zjadać je przed południem, z jogurtem, mlekiem lub owocami, gotowane bądź na surowo. Oprócz „śniadaniowych zastosowań” są też doskonałym dodatkiem do ciast i ciasteczek oraz bezglutenową panierką do kotletów, zagęstnikiem do pasztetów i zapiekanek czy posypką do bułeczek i słodkich wypieków. Choć indeks glikemiczny gotowanych płatków jaglanych jest stosunkowo wysoki (Ig = 71), to garść surowych ziaren nie powinna spowodować gwałtownego podniesienia cukru we krwi i dlatego w tej postaci płatki jaglane mogą być spożywane (w niewielkich ilościach) również przez diabetyków i osoby zagrożone cukrzycą.