• Rodzynka, rodzynki sułtańskie

Czy jest lepsza alternatywa dla cukierków i słodkich przekąsek niż rodzynki? Te cudownie słodkie bakalie, kochane przez dzieci i dorosłych, to nie tylko świetna przegryzka, ale i dodatek do wielu wytrawnych dań i potraw oraz bogate źródło węglowodanów, witamin i minerałów. Kiedy masz ochotę na „małe co nieco” zdecydowanie sięgnij po rodzynki. Zapewnią szybki zastrzyk energii i błyskawiczną poprawę nastroju, a już niewielka ilość spowoduje zaspokojenie najbardziej gwałtownej potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego.

Cudownie słodkie i odżywcze rodzynki sułtańskie

Rodzynki bywają różne, podobnie jak winogrona użyte do ich produkcji. Jednymi z najbardziej popularnych, z uwagi piękny złoty kolor i smak oraz miękkość i delikatność, są rodzynki sułtańskie – powstałe z odmiany niewielkich, bezpestkowych winogron o jasnej barwie. Ich słodycz jest tak intensywna, że z powodzeniem mogą służyć do słodzenia ciast i potraw jako zamiennik cukru. Tak też traktowano je już w starożytności – jako alternatywę dla miodu, odżywcze racje dla żołnierzy, lekarstwo, a także ważną walutę w wymianie handlowej, a nawet nagrodę za wygraną w igrzyskach. Dziś o rodzynki nietrudno, a niewielka garść bakalii to:

  • doskonałe źródło błonnika i skrobi,
  • duża ilość witaminy B9 i nieco mniejsza B1, B2, B3 i B6,
  • spore ilości wit. C, E i K,
  • aż 21% dziennego zapotrzebowania na potas, 16% - miedź, 15% - mangan (w 100 g produktu),
  • spore ilości cynku, fosforu, magnezu, wapnia i żelaza.  

Rodzynki sułtańskie i ich właściwości zdrowotne 

Rodzynki jako potężne źródło antyoksydantów chronią przed nowotworami i chorobami serca oraz wyciszają stany zapalne w organizmie. Wspomagają proces trawienia, łagodzą dolegliwości jelitowe, a dzięki wysokiej zawartości błonnika - regulują poziom cukru we krwi. Wysoka zawartość potasu sprawia, że codzienna porcja tych bakalii pomaga w walce z nadciśnieniem, a obecność związków fitochemicznych chroni dziąsła są przed stanami zapalnymi, a zęby przed próchnicą. Dlatego rodzynkiwarto mieć zawsze pod ręką – w małych opakowaniach w kieszeni płaszcza i torebce, a dużych paczkach – w kuchni i spiżarni.