• Komosa ryżowa biała

Komosa ryżowa– inaczej quinoa czy ryż peruwiański – to niezwykle wartościowa dla organizmu człowieka roślina wytwarzająca bogate w białko ziarna. Znana i uprawiana od tysięcy lat na terenach Ameryki Południowej, całkiem niedawno zagościła na stołach Europejczyków, natychmiast stając się hitem naszych diet. Choć nie jest prawdziwym zbożem, stanowi świetną, bezglutenową alternatywę dla kasz i ziaren. Łatwo ją przygotować, a ponieważ posiada delikatny, lekko orzechowy smak, świetnie nadaje się do większości potraw na słono i słodko.

Odżywcza quinoa – skarb alergików, wegan i wegetarian


Komosa ryżowa to jedno z nielicznych „pseudozbóż”, które w swoim składzie posiadają pełen komplet białek egzogennych, czyli takich, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować sam. To sprawia, że doskonale sprawdza się jako zamiennik mięsa w dietach wegetarian i wegan. Już w 100 gramach ugotowanej komosy znajdziemy 4,40 g białka, tłuszcze w ilości 1,92 g, 21,30 g węglowodanów (w tym zaledwie 0,87 cukrów prostych) i 2,8 g błonnika. Dzięki wysokiej zawartości skrobi quinoa stanowi bardzo dobre źródło energii, zachowując jednocześnie niskie IG, dlatego mogą po nią swobodnie sięgać osoby zagrożone cukrzycą, walczące z nadwagą oraz diabetycy. Obok świetnej jakości białek i węglowodanów komosa ryżowa to źródło doskonałych tłuszczów nienasyconych, głównie kwasu alfa-linolenowego, oleinowego i linolowego, chroniących układ krążenia i obniżających poziom cholesterolu we krwi, także szeregu witamin (tiamina, ryboflawina, niacyna, Wit. B6, A, E oraz kwas foliowy) i minerałów (jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk). 


Komosa ryżowa na wyborne śniadanie, obiad i kolację

Quinoa fantastycznie smakuje zarówno na ciepło, jak i w zimno i jest wdzięcznym dodatkiem do niemal każdego typu potraw. Sprawdza się jako kaszka na śniadanie – z owocami, słodkim sosem i garścią orzechów, a w diecie diabetyków zastępuje ryż i ziemniaki na obiad. Do doskonały składnik zarówno farszu, past i pasztetów, jak i zimnych sałatek z rybą, twarogiem, mięsem i warzywami. Komosa ryżowa zachwyci jako baza niezliczonych wariacji dań jednogarnkowych i wybornych kaszotto, a ugotowana na mleku krowim bądź ryżowym i zmiksowana będzie pysznym puddingiem na podwieczorek. Podobnie jak większość zbóż ziarna komosy można zmielić, uzyskując wysokowartościową mąkę na ciasta, chleby, babeczki czy naleśniki oraz używać do zagęszczania zup i sosów. Quinoa jest bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu. Wystarczy zalać ziarną wodą w proporcji 2:1, a następnie doprowadzić wodę do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez ok. 15 minut.