• Mak niebieski i biały

Mak znamy wszyscy, a większość z nas uwielbia wypieki i dania z jego udziałem. Nieodłącznie kojarzy się z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia, bo w dużych ilościach zjadamy go właśnie w ciągu tych kilku dni w roku. Choć lepiej byłoby – i z ogromną korzyścią dla zdrowia - gdybyśmy mak niebieski oraz biały włączyli do codziennej diety. Obfitują one bowiem w składniki odżywcze, witaminy i minerały niezbędne do świetnej kondycji fizycznej i psychicznej oraz doskonałego samopoczucia.

Nasiona maku – małe ziarenka o wielkiej mocy 

Mak jako roślina o silnym działaniu leczniczym i przeciwbólowym znany był już w starożytności. Wówczas odkryto jego właściwości nasenne i uspokajające oraz walory smakowe, które skłaniały do dodawania maku do potraw. Obecnie nasiona maku znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetologii, oraz – rzecz jasna - w kuchni. Dzięki łatwemu dostępowi do rozmaitych odmian tych wyjątkowych ziaren na co dzień możemy cieszyć się nie tylko charakterystycznym smakiem maku, lecz także korzystać z dobrodziejstw wartości odżywczych zawartych w małych kuleczkach. Znajdziemy tu przede wszystkim: kwasy omega-3 i omega-6, oraz pokaźne źródło błonnika (aż 15 procent dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby zaledwie w dwóch łyżkach maku) oraz wapnia (253 mg wapnia w jedynie 20 gramach maku). W umiarkowanym stopniu mak wykazuje też działanie antybakteryjne oraz przeciwnowotworowe i reguluje pracę układu krążenia. 

Mak biały i niebieski – smaczny sposób na zdrowie

Mak występuje w ponad 100 odmianach, z czego najpopularniejszą jest mak niebieski – z upodobaniem wykorzystywany w gastronomii do wypieku ciast makowych, jako nadzienia do rolad i pierogów, mas do bożonarodzeniowych i wigilijnych dań i potraw czy posypki do pieczywa. Szczególnie lubiany przez dzieci, dostarcza im wszystkiego, co potrzebne w okresie wzrostu i dorastania, w tym:

  • wapń potrzebny do budowy kości i zębów,
  • magnez o działaniu wyciszającym i uspokajającym oraz regulującym pracę mięśni,
  • miedź, mangan, chrom, fosfor i cynk,
  • żelazo wspomagające leczenie niedokrwistości i anemii,
  • witaminy: C, rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E oraz witaminy z grupy B, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Podobnymi co niebieska odmiana maku właściwościami cieszy się mak biały, nieco mniej popularny w polskiej kuchni z uwagi na niższą dostępność. Ten świetny składnik diety uwielbiany jest w kuchni indyjskiej i wschodniej, gdzie stosowany jest do potraw z ryżu, zagęszczania sosów, dań mięsnych i rybnych. Z uwagi na nieco słodszy i delikatniejszy smak w zachodniej kuchni mak biały doskonale sprawdza się w cukiernictwie jako nadzienie do ciast, babeczek i tortów. Tradycyjnie wykorzystywany jest do produkcji unikatowych świętomarcińskich rogali wypiekanych 11 listopada, z okazji poznańskiego Dnia Świętego Marcina.