- Kategorie
- Szukaj
-
Kasza gryczana - niepalona BIO, prażona
Kasza gryczana uważana jest za „królową kasz” – najzdrowszą odmianę jadalnych nasion zbóż. Taką opinią cieszy się za sprawą obecności złożonych, lecz łatwo przyswajanych węglowodanów, obecności białek, których organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć oraz znacznej ilości witamin i minerałów. W zależności od upodobań smakowych możemy wybierać pomiędzy dwoma odmianami kaszy – paloną i łagodniejszą w smaku – białą. To doskonała, bezglutenowa baza pod pożywny obiad i kolację, ciepłe dania, słodkie śniadania i witaminowe sałatki.
Kasza gryczana – prawdziwa „bomba witaminowa”
Kasza gryczana to nadzwyczaj cenne źródło składników odżywczych. Już w 100 gramach surowego produktu znajdziemy:
- niemal 12 gram białka, 2,7 g tłuszczów i aż 75 g węglowodanów, z czego 10,3 g błonnika,
- witaminy: B1, B2, B3, B6, B12, foliany, kwas pantotenowy, cholinę,
- makroelementy, jak: fosfor, wapń, magnez, potas, sód,
- mikroelementy: żelazo, miedź, cynk, mangan, selen,
- flawonoidy, w tym duże ilości rutyny.
Zawartość przeciwutleniaczy powoduje, że kasza gryczana– palona i biała – mają właściwości wzmacniające, przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie i wspierające układ krążenia. Odczyn zasadowy kaszy pozwala wyrównać pH w organizmie i zrównoważyć zakwaszające działanie większości składników pożywienia, głównie białek zwierzęcych. Już 100 gramów ziaren gryki dziennie zaspokaja zapotrzebowanie na aminokwasów egzogenne, zwłaszcza metioninę, lizynę i cenny tryptofan. Brak glutenu powoduje, że kasza gryczana jest nieocenionym składnikiem diety alergików, małych dzieci i osób chorych na celiakię.
Kasza gryczana w kuchni – bogactwo możliwości
Kasza gryczana niepalona, tak jak i ciemna, doskonale sprawdzają się w kuchni, pozwalając na nieskończone wręcz wariacje kulinarne z jej użyciem. Obie kasze o niemal identycznym składzie odżywczym różnią się jednak smakiem i aromatem, dzięki czemu wydają się być niemal stworzone do konkretnych zastosowań. I tak np. kasza gryczana palona świetnie sprawdzi się jako dodatek do gulaszu i wytrawnych mięsnych sosów, zawiesistych zup, pasztetów, farszów i zapiekanek. Kasza w wersji jasnej – o bardziej łagodnym, niemal neutralnym smaku – to doskonały składnik lekkich sałatek i odżywczych śniadań, deserów i delikatnych zup. Jest bardziej lekkostrawna, dlatego świetnie nadaje się na posiłki dla małych dzieci i osób chorujących oraz będących w trakcie rekonwalescencji. Obie kasze można mielić, a z powstałej mąki tworzyć bezglutenowe kleiki, kaszki, ciasta i naleśniki, zagęstniki do zup i sosów oraz wyborne kluseczki.