Co jesz zazwyczaj na śniadanie? Jajecznicę, kanapki, płatki z mlekiem? Nuda! A może chciałbyś spróbować czegoś pożywnego, co zapewni ci energię na cały dzień, a do tego będzie lekkostrawne i bogate w składniki odżywcze… Proponujemy Ci kaszę jaglaną! Wiemy, że nie masz teraz błysku w oku, a ślinka nie cieknie ci na samą myśl. Kasza jaglana kojarzy się z mdłym dodatkiem do ryby, mięsa lub warzyw, tolerowanym tyko dlatego, że wiesz o jej zdrowotnych właściwościach. Ale-ale, kiedy zaczniesz jeść kaszę jaglaną na śniadanie, zmienisz zdanie szybciej niż zdąży się ugotować. Podamy ci pięć przepisów na jaglankę, na słodko i wytrawnie. Jak ją odpowiednio ugotować, też zresztą napiszemy.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?
- Czy jedząc kaszę jaglaną można poprawić sobie nastrój?
- Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?
- Z czym jeść kaszę jaglaną na słodko?
- Z czym jeść kaszę jaglaną w wersji wytrawnej?
Kasza jaglana – wartości odżywcze
Zacznijmy od tego, dlaczego warto jeść kaszę jaglaną. Kasza jaglana powstaje z prosa, dlatego jest naturalnie wolna od glutenu. Bez obaw mogą się nią zajadać osoby z celiakią lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Polecana jest też osobom z anemią lub niedoborem żelaza. Ma bowiem najwięcej ze wszystkich kasz tego pierwiastka – aż 4,8 mg na 100 g. Jej dużą zaletą jest również zawartość krzemu. Ten składnik pewnie jest Wam znany ze wszystkich suplementów poprawiających wygląd skóry, włosów i paznokci. W kaszy jaglanej jest on jednak o wiele lepiej przyswajalny.
Jednak to nie wszystkie składniki odżywcze dostępne w kaszy jaglanej. Witamina B2, B6, kwas foliowy, cynk, niacyna, wapń i magnez…. Witamin i minerałów w niej od groma. Jak na zboże, ma też całkiem sporo białka – 10,5 g w 100 g. Przegania ją tylko kasza bulgur. Co więcej, jest to białko bardzo dobrej jakości, podobne do tego dostępnego w produktach mlecznych. Jeśli połączysz kaszę jaglaną z jogurtem, mlekiem lub serem, dostarczysz mocnego budulca. Warto wspomnieć o jeszcze jednym białku występującym w kaszy jaglanej – tryptofanie. To z niego powstają dwa istotne dla naszego nastroju neuroprzekaźniki: serotonina i melatonina. Pierwszy jest nazywany hormonem szczęścia, drugi – korzystnie wpłynie na Twój sen.
Last but not least: kasza jaglana ma odczyn zasadowy. Minerały w niej zawarte, takie jak: sód, wapń, potas, umożliwiają odkwaszenie organizmu. Równowaga kwasowo-zasadowa jest często naruszona przez takie produkty, jak kawa, herbata, produkty zbożowe, mięso czy nabiał, które przecież na co dzień funkcjonują w naszej diecie. Czy przekonaliśmy Cię już do kaszy jaglanej?
Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?
Źle ugotowana kasza może mieć gorzki posmak. To dlatego mogłeś wcześniej nie docenić jej możliwości. Najlepiej dwukrotnie wykonać manewr z przepłukiwaniem kaszy: najpierw ją lekko podpraż, aż poczujesz orzechowy zapach, zalej wrzątkiem i odlej wodę, znowu zalej wrzątkiem i znowu odlej. Trzeci raz zalej wrzątkiem, już bez odlewania, i gotuj 15 minut. Nawet jeśli brzmi to skomplikowanie, to jest to łatwa procedura. Szybko nabierzesz wprawy i staniesz się w niej mistrzem.
Kaszę jaglaną można zalać nie tylko wodą, ale również gorącym mlekiem, dowolnym napojem roślinnym albo bulionem warzywnym. Są przepisy, które zachęcają nawet do gotowania kaszy w soku pomarańczowym. Wszystko zależy od tego, jaki smak chcesz uzyskać. Kasza jaglana – choć sama w sobie nie ma wyrazistego smaku – jest świetnym jego nośnikiem. Wykorzystaj jej plastyczność!
Z czym jeść kaszę jaglaną? Przepisy na słodko i wytrawnie
A teraz najważniejsze: kilka pomysłów na śniadanie z kaszą jaglaną w roli głównej. Inspiracji w Internecie znajdziesz wiele. My przedstawiamy te, które osobiście zostały przez nas wypróbowane i nieco zmodyfikowane. Proponujemy zacząć przygodę z kaszą jaglaną od tych czterech przepisów – dwóch na słodko i dwóch na wytrawnie. Zobacz, w której wersji kasza jaglana najbardziej przypadnie ci do… twoich kubków smakowych.
Kasza jaglana na słodko
- Budyń czekoladowy z mascarpone i dżemem z czarnej porzeczki
Składniki na 2 porcje:
- 1/4 szklanki kaszy jaglanej
- 1 i ½ szklanki napoju migdałowego
- 5 daktyli
- 1 łyżka oleju lub masła
- kilka kostek gorzkiej czekolady
- 3-4 łyżki serka mascarpone
- 3-4 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
Przygotuj kaszę według instrukcji podanej w poprzednim rozdziale (Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?), na końcu zalewając kaszę napojem migdałowym. Dodaj do kaszy pokrojone daktyle oraz olej lub masło. Gotuj ok. 25 minut, aż kasza wchłonie napój – w razie potrzeby dolej jeszcze wody lub mleka według uznania. Pod koniec gotowania wrzuć do kaszy kilka kostek gorzkiej czekolady – od ciebie zależy, jak bardzo czekoladowe ma być danie. Jak czekolada się rozpuści, zdejmij garnek z kaszą z ognia i zblenduj ją na budyń. Masę przełóż do szklanych miseczek, nałóż na budyń ser mascarpone i dżem z czarnej porzeczki. Gotowe!
Inspiracja: jadłonomia.com
- Kasza jaglana z daktylami i granatem
Składniki na 2 porcje:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka napoju migdałowego
- 1 i ½ szklanki mleka kokosowego
- garść pestek granatu
- 5 daktyli
- syrop klonowy
Przygotuj kaszę według instrukcji podanej w poprzednim rozdziale (Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?), na końcu zalewając kaszę napojem migdałowym. Gotuj ok. 15-20 minut, aż kasza wchłonie cały płyn. Pod koniec gotowania dodaj do kaszy mleczko kokosowe i wymieszaj. Kasza stanie się wtedy niezwykle kremowa. Gotową kaszę przełóż do miseczek, polej ją syropem klonowym, posyp pokrojonymi daktylami i pestkami granatu. Voila!
Inspiracja: jadłonomia.com
Kasza jaglana na wytrawnie
- Kasza jaglana z jajkiem, serkiem wiejskim i koperkiem
Składniki na 2 porcje:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka wody
- szczypta imbiru
- szczypta soli
- szczypta kminku
- 2 łyżeczki masła
- 2 jajka
- 1 opakowanie (250 g) serka wiejskiego
- 2 łyżki świeżego koperku
Przygotuj kaszę według instrukcji podanej w poprzednim rozdziale (Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?), na końcu zalewając kaszę gorącą wodą. Przypraw kaszę imbirem, kminkiem i solą według uznania, dodaj do gotującej się kaszy masło. W międzyczasie ugotuj jajka na miękko. Ugotowaną kaszę rozdziel na dwie miseczki, nałóż na wierzch jajko i serek wiejski, posyp świeżym koperkiem. Smacznego!
Inspiracja: Przepis własny
- Tabbouleh z kaszą jaglaną
Składniki na 2 porcje:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka wody
- Pół pęczka natki pietruszki
- Pół pęczka świeżej mięty
- 1/2 ogórka
- 1 dymka (cebula ze szczypiorkiem)
- 1 pomidor
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
- 1/2 cytryny
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- Ser feta (opcjonalnie)
Przygotuj kaszę według instrukcji podanej w poprzednim rozdziale (Jak ugotować kaszę jaglaną, by była smaczna?), na końcu zalewając kaszę gorącą wodą. Gotuj kaszę przez 15 minut, aż całkowicie wchłonie wodę. W tym czasie drobno posiekaj wszystkie zioła i warzywa. Przygotuj dressing z cytryny, oliwy, syropu klonowego, pieprzu i soli. Ugotowaną kaszę wyłóż na talerz, wymieszaj z pokrojonymi składnikami i dressingiem. Opcjonalnie sałatkę możesz posypać pokruszonym serem feta.
Inspiracja: flymetothespoon.com
---
Mamy nadzieję, że powyższe przepisy zachęcą Cię do dalszych poszukiwań. Zrób kaszę jaglaną z suszonymi śliwkami albo wymieszaj z awokado i jajkiem. Sprawdź, jak będzie smakować w zupie pomidorowej zamiast ryżu czy makaronu. A może zagęścisz nią koktajl przygotowany na bazie szpinaku z sezonowymi owocami? Dodawaj składniki, które lubisz i… nie bój się eksperymentować.
Literatura:
Ćwik P., Kasza jaglana w kuchni. Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?, Medonet, dostęp: